مطالب علمی

NMP-22 در تشخیص و پیشگیری کانسرهای مثانه


سرطان مثانه نهمین سرطان شایع در دنیا و سیزدهمین عامل مرگ ناشی از سرطان است. شیوع آن در آمریکا، قسمت های جنوبی و شرقی اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه بطور چشمگیری بیشتر است. بطوریکه در آمریکا پنجمین سرطان شایع است. وقوع سرطان مثانه در مردان ۳ برابر زنان است. ۸۰% موارد سرطان مثانه مربوط به سلول های سطحی است که بیشتر کانسر سلول ترانزیشنال TCC را شامل می شود و ۵ تا ۳۰% موارد با متاستاز به لایه های عضلانی همراه است. با توجه به اینکه ۷۰% موارد مبتلا به سرطان مثانه در عرض ۵ سال وقوع مجدد این سرطان اتفاق می افتد در نتیجه این بیماران نیازمند پیگیری و درمان دقیق و طولانی مدت هستند.
تشخیص
در حال حاضر تشخیص و ارزیابی سرطان مثانه با سیستوسکوپی و بررسی سیتولوژی ادرار انجام می شود. مشاهده مستقیم مولکولی مثانه از طریق سیستوسکوپی روش مرجع در تشخیص موارد اولیه و یا وقوع مجدد TCC است. هرچند این روش تهاجمی است و حساسیت کمی در تشخیص تومورهای درجه پایین دارد.
بررسی سیتولوژی ادرار اختصاصیت بالایی برای سرطان مثانه درجه بالا دارد ولی در تشخیص تومورهای با درجه پایین و دسپلازی حساسیت کمی دارد. معمولاً سیتوسکوپی و سیتولوژی همزمان با بیوپسی درصورت لزوم برای افزایش حساسیت تشخیص به کار می روند ولی متاسفانه بکارگیری هیچکدام از تست ها به تنهایی و نه ترکیب چند روش همزمان در تشخیص اولیه و یا بررسی وقوع مجدد مناسب نیستند.با در نظر داشتن این موارد مراکز درمانی در پی تکنولوژی های غیر تهاجمی و دارای حساسیت بالا هستند.
امروزه روش هایی بر پایه تشخیص آنتی ژن های محلول که از تومور به داخل ادرار ریزش می یابند، در دسترس هستند که NMP-22 یکی از موارد است. پروتئین های ماتریس هسته (NMP) در حفظ ساختار عملکردی، همانندسازی و بیان ژن نقش مهمی ایفا می کنند، افزایش معنی دار غلظتNMP در روند انتقال سلول نئوپلاستیک به سلول کانری و پیشرفت کارسینوماهای سینه، کولون و مثانه دیده می شود. NMP های محلول موجود در ادرار که بر اثر تومور مثانه ایجاد می شود را می توان با استفاده از آنتی بادی اختصاصی بر علیه اپی توپ ویژه NMP شناسایی نمود(NMP-22).اختصاصیت NMP-22 برای TCC درجه ۱ معادل ۵۲% است که در مقایسه با اختصاصیت سیتولوژی ادرار(۱۷%) قابلیت بهتری دارد و لذا می تواند برای تشخیص درجه پایین TCC بسیار موثرتر باشد. اختصاصیت هر دو روش NMP-22 و سیتولوژی ادرار در تومورهای درجه بالا عالی است لذا هر دو این تست ها در این موارد کاربردی هستند. حساسیت NMP-22 در کنار سیتولوژی ادرار بیشتر است.
در مقایسه با سایر تست های قابل قبول NMP-22 در تشخیص اولیه و تسهیل تشخیص و مدیریت کانسر مثانه بسیار مفید است.
اندیکاسیون های انجام تست
– تشخیص و پایش پس از جراحی و دسته بندی بیماران مبتلا به کانسر مثانه
مزایای تست
– غیر تهاجمی
– افزایش حساسیت برای تومورهای درجه پائین
– تست می تواند در زمان های کوتاهی پس از درمان جراحی ۵ روز بعد از جراحی Lturp یا سیستوسکوپی انجام گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا