دسته‌بندی نشده

واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی عامل زگیل های پوستی و تناسلی است. این ویروس تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر کرده است و به شدت مسری و قابل انتقال است

روش انتقال

ویروس به راحتی از طریق تماس جنسی و غیر جنسی با فرد مبتلا منتقل میشود. در نظر داشته باشید که حتی با وجود استفاده از کاندوم باز هم امکان انتقال این ویروس از فرد مبتلا به فرد سالم وجود دارد. ویروس بسیار مسری است و در طی یک یا چند تماس جنسی قابل انتقال است

علائم

انواع خاصی از این ویروس میتوانند باعث زگیل پوستی(انواع یک، دو ، سه ، چهار، هفت و بیست ودو)، زگیل تناسلی (شش و یازده) شوند. زگیلها معمولا خود محدود هستند ولی با روشهای متنوع درمانی قابل زدودن هستند. اکثر عفونتهای این ویروس بدون علامت هستند و فرد مبتلا اطلاع ندارد که آلوده است.

همراهی با سرطان

اکثریت قریب به اتفاق سرطانهای گردن رحم، و مقعد به علت این ویروس ایجاد میشوند. نیمی از سرطانهای مهبل، آلت مردانه، و زنانه و نیز سرطانهای حفره دهان و حلق یه علت این ویروس هستند

درمان

متاسفانه عفونت با این ویروس عملا درمان مناسبی ندارد. حتی با وجود پاک شدن زگیلها، باز هم این ویروس به طور نهفته درون سلولها باقی میماند و میتواند در آینده عود کند. مواردی که علامت ندارند کلا درمان خاصی هم برای ریشه کنی ندارند.

پیشگیری

مهمترین روش انتقال انواع مرتبط با سرطان این ویروس تماس جنسی است. تماس معمولی بدون دخول هم میتواند باعث انتقال شود. سکس دهانی باعث انتقال به مخاط دهان میشود. دختران و پسران در سنین فعالیت جنسی باید حتما در مورد خطرات رابطه جنسی با افراد مشکوک آموزش داده شوند.
واکسیناسیون علیه انواع شانزده و هجده (و در بعضی واکسنها انواع چهار و نه که عامل زگیل تناسلی هستند) روشی بسیار موثر و بی خطر برای پیشگیری از این ابتلا به این ویروس است.
واکسن ترجیحا باید قبل از شروع سن فعالیت جنسی تزریق گردد. در بسیاری کشورها واکسن فقط به زنان تزریق میشود ولی اثر آن در مردها هم ثابت شده است. توصیه به تزریق واکسن از حدود ده یا یازده سالگی تا بیست الی بیست و شش سالگی است. البته در سنین بالاتر هم میتواند تزریق شود. گرچه این واکسن در بسیاری کشورهای دنیا به رایگان برای افراد قبل از سن فعالیت جنسی در دسترس است، هنوز در ایران تحت پوشش بیمه نیست.
باید در نظر داشت که این واکسن از ایجاد سرطان گردن رحم در هفتاد درصد موارد جلوگیری میکند و باز هم دادن اسمیر پاپ برای تشخیص زودرس سرطان رحم در خانمها الزامی است.
سخن آخر اینکه متاسفانه واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومای انسانی هنوز در ایران تحت پوشش بیمه نیست ولی خانمهای در سن ده تا بیست و پنج سال(و حتی بالاتر با توجه به افزایش سن شروع فعالیت جنسی) میتوانند واکسن را از داروخانه ها تهیه کرده و استفاده کنند. این واکسن ترجیحا قبل از شروع فعالیت جنسی بهتر است تزریق شود و میتواند از بروز بسیاری از سرطانها از جمله سرطان گردن رحم، آلت زنانه، مهبل، مقعد و تا حدی سرطان دهان و حلق جلوگیری کند.
ویروس پاپیلومای انسانی بسیار مسری است و با تماس جنسی و حتی غیر جنسی قابل انتقال است. این ویروس در بسیاری موارد بدون علامت است و بسیار در جامعه شایع است. سلامت ظاهری شریک جنسی شما دلیل بر عدم وجود عفونت با این ویروس نیست. خانمهای محترم واکسیناسیون با این واکسن را جدی بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا