اعزام به خارجچین

معرفی برترین دانشگاه های چین برای تحصیل ایرانی ها

تحصیل در چین

دانشگاه‌های چین در رتبه‌بندی‌های جهانی دارای جایگاه خوبی هستند. تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی این کشور بسیار بالا است. بنابراین، گزینه‌های پیش روی شما برای تحصیل در دانشگاهی برجسته زیاد است. تعداد بالای دانشگاه‌های چین، می‌تواند تصمیم‌گیری برای انتخاب دانشگاه مناسب را دشوار کند. با معرفی بهترین دانشگاه‌های چین این تصمیم‌گیری برای شما آسان‌تر خواهد شد.

سیستم آموزش دانشگاهی چین نیز مانند دیگر کشورها برای دوره کارشناسی ۴ سال، کارشناسی ارشد ۲ سال و دکترا ۴ سال است. نکته مهمی که باید در رابطه با دانشگاه‌های چین در نظر بگیرید، شرایط سنی مطرح شده توسط آن‌ها است. حداکثر سن برای دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب ۲۵، ۳۵ و ۴۰ سال است.

اغلب دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی و چینی ارائه می‌شوند. رتبه علمی بالای دانشگاه‌های چین دارای رتبه علمی بالایی هستند که این امر  سبب اعتبار مدارک تحصیلی ارائه شده از این دانشگاه ها می‌شود. دانشگاه‌های این کشور تمایل بالایی برای جذب دانشجویان بین‌الملل دارند و میزان پذیرش آن‌ها زیاد است. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های برتر چین، مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند.

رنکینگ بهترین دانشگاه های چین

رتبه‌ جهانی دانشگاه‌های مختلف معیاری برای سنجش کیفیت آموزش و اعتبار علمی یک دانشگاه است. بدیهی است هرچه رتبه یک دانشگاه بهتر باشد، خدمات آموزشی آن نیز بهتر است. معمولاً معیارهای متعددی برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین این معیارها عبارت‌اند از برنامه‌های آموزشی، میزان تحقیق و پژوهش، تعداد دانشجویان و کیفیت آموزش. انتخاب دانشگاه‌های دارای رنکینگ بالا، در کیفیت خدمات دریافتی، اعتبار مدرک و کاریابی نقشی اساسی دارد.

رنکینگ بهترین دانشگاه های چین به شرح زیر است.

 • دانشگاه سینگوا (Tsinghua University): 16
 • دانشگاه پکن (Peking University): 23
 • دانشگاه فودان (Fudan University):34
 • دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University): 47
 • دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University): 53
 • دانشگاه علم و فناوری چین (University of science and Technology of China): 93
 • دانشگاه نانجینگ (Nanjing University): 124
 • دانشگاه ووهان (Wuhan University): 246
 • دانشگاه تونگجی (Tongji University): 256
 • مؤسسه فناوری هاربین (Harbin Institute of Technology): 260

دانشگاه سینگوا (Tsinghua University)

دانشگاه سینگوا در شهر پکن واقع شده است و با رتبه جهانی ۱۶، یکی از بهترین دانشگاه‌های چین محسوب می‌شود. دانشگاه سینگوا توجه خاصی به جذب دانشجویان خارجی دارد. این دانشگاه سعی دارد با آموزش و تحقیق در بالاترین سطح خود، مشکلات اساسی چین و دنیا را برطرف کند.

دانشگاه سینگوا بیش از ۳۸ هزار دانشجو دارد که ۱۳ درصد آن به دانشجویان بین المللی اختصاص دارد. رشته‌های بسیار زیادی در مقاطع مختلف در این دانشگاه ارائه می‌شوند. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از: معماری، طراحی، علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، پزشکی و حقوق.

دانشگاه پکن (Peking University)

دانشگاه پکن در سال ۱۸۹۸ تأسیس شد و از آن زمان تا کنون جزو پیشروترین و بهترین دانشگاه‌های چین به شمار می‌رود. ارزش بنیادی این دانشگاه، آزادی اندیشه و پذیرش گوناگونی‌ها است. این دانشگاه یکی از مراکز تحقیقاتی برتر چین است که هرساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را می‌پذیرد.

این دانشگاه حدود ۱۲ دپارتمان و ۳۰ کالج مختلف دارد که رشته‌های متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از: علوم ریاضی، فیزیک، تاریخ، مدیریت موزه، روزنامه نگاری، ارتباطات و علوم رسانه، پزشکی و رشته‌های مهندسی.

دانشگاه فودان (Fudan University)

سومین نام در لیست بهترین دانشگاه‌های چین، دانشگاه فودان است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۵ در شانگهای تحت عنوان مدرسه عمومی فودان تأسیس شد. امروزه این دانشگاه میزبان بیش از ۳۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف است. ۷۰ برنامه تحصیلی مختلف در مقطع لیسانس این دانشگاه ارائه می‌شود.

یکی از امتیازات این دانشگاه ارتباط آن با بیش از ۲۰۰ دانشگاه خارجی است. حدود ۴۰ درصد از دانشجویان دانشگاه فودان، از برنامه‌های تبادل دانشجویی آن استفاده کرده‌اند. این دانشگاه معتقد است که تحصیلات آکادمیک در کنار توسعه فردی کارآمد است و در این راستا تلاش می‌کند.

فودان در زمینه حدود ۳۰ رشته از جمله برترین دانشگاه‌های جهان است. برخی از این رشته‌ها عبارت اند از: شیمی، بازرگانی، مدیریت، علوم سیاسی، علم مواد و زبان‌های مدرن. دانشگاه فودان تمرکز ویژه‌ای بر تحقیقات و پروژه‌های علمی دارد؛ در همین راستا، سالانه بودجه پروژه‌های تحقیقی ۵۰۰ دانشجوی خود را فراهم می‌کند. به علاوه، عضویت در برنامه فرصت‌های تحقیقاتی دانشجویان فودان (FDUROP)، امکانات لازم برای اجرای ایده‌های دانشجویان را فراهم می‌کند.

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

این دانشگاه به واسطه سال‌ها فعالیت برجسته آموزشی در میان بهترین دانشگاه‌های چین قرار گرفته است. دانشگاه جیائو یکی از مراکز کلیدی تحت مدیریت وزارت آموزش چین است. این دانشگاه قریب به ۳۱ کالج و دپارتمان، ۳۱ مؤسسه پژوهشی، ۱۳ بیمارستان وابسته و ۲ مرکز تحقیقاتی پزشکی دارد. دانشگاه SJTU در زمینه تعداد پروژه‌های ملی و ارائه بودجه‌های تحقیقاتی پیشرو است.

حدود ۱۷ هزار دانشجوی کارشناسی و ۲۳ هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. مدرسان این دانشگاه به بیش از ۳۲۰۰ نفر می‌رسد. برخی از رشته‌های برتر این دانشگاه عبارت اند از: علم مواد، شیمی، پزشکی، علوم کامپیوتر، داروشناسی، بیوشیمی و مهندسی مکانیک.

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

دانشگاه ژجیانگ (ZJU) از مراکز علمی پیشروی چین است. این دانشگاه در شهر هانگ‌ژو قرار گرفته و در سال‌های متمادی فعالیت خود، جزو بهترین دانشگاه‌های چین بوده است. دانشگاه ژجیانگ دارای ۷ دانشکده و ۳۶ کالج است و در رشته‌های متنوعی دانشجو می‌پذیرد. حدود ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و تعداد کارکنان کادر آموزشی آن به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد.

ارتباطات بین‌المللی از دیگر نقاط قوت این دانشگاه به شما می‌رود. ژجیانگ با ۱۴۰ مؤسسه علمی بین‌المللی در ۳۰ کشور جهان همکاری می‌کند. برخی از این مراکز عبارت اند از: Imperial College London، Princeton University وUniversity of Illinois.

دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology of China)

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های چین و جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان است. دانشگاه علم و فناوری چین با هدف پرورش برترین استعدادها در زمینه علم و تکنولوژی تأسیس شده است.

برخی از مراکز علمی این دانشگاه عبارت اند از: ۱۲ مؤسسه پژوهشی ملی، ۴ زیربنای اصلی تحقیقات علمی و ۶۲ مؤسسه تحقیقاتی اصلی در سطح استانی. بیشترین تعداد لابراتوارهای ملی و امکانات گسترده تحقیقاتی متعلق به این دانشگاه است. ارتباطات بین‌المللی نیز از زمینه‌های مورد تأکید این دانشگاه است برخی از مؤسسات همکار این دانشگاه عبارت اند از: ۹ دانشگاه برتر چین، اتحادیه دانشگاه های آمریکا، گروه ۸ استرالیا (Go8) و اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا.

دانشگاه نانجینگ (Nanjing University)

تأسیس دانشگاه نانجینگ به سال ۱۹۰۲ برمی‌گردد و همواره یکی از بهترین دانشگاه های چین بوده است. رشته‌های متنوعی در حیطه علوم انسانی، مدیریت، مهندسی و علوم اجتماعی در این دانشگاه ارائه می‌شوند. دانشگاه نانجینگ با بیش از ۴٫۵ میلیون جلد کتاب، صاحب یکی از بزرگترین کتابخانه‌های چین است. بیش از ۳۷ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند که حدود ۹ درصد آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. فعالیت‌های دانشگاه نانجینگ در سه پردیس مختلف گولو، پوکو و ژیان‌لین انجام می‌شود.

دانشگاه ووهان (Wuhan University)

دانشگاه ووهان با رتبه ۲۴۶ جهانی یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور چین به شمار می‌رود. این دانشگاه دولتی بوده و در سال ۱۸۹۳ تأسیس شده است. قریب به ۵۵ هزار دانشجو در مقاطع و رشته‌های مختلف این دانشگاه در حال تحصیل هستند. دانشگاه ووهان نیز فضایی بین‌المللی داشته و بیش از ۳۶۰۰ دانشجوی خارجی دارد. برخی از مزایای این دانشگاه عبارت اند از: فعالیت‌های پژوهشی گسترده، کتابخانه مجهز، کمک هزینه مالی و بورسیه و خوابگاه.

دانشگاه تونگجی (Tongji University)

تاریخ این مؤسسه علمی به سال ۱۹۰۷ باز می‌گردد؛ اما در سال ۱۹۲۳ عنوان دانشگاه شکل گرفت. تونگجی یکی از نخستین و البته بهترین دانشگاه های چین است که به صورت مستقیم از سمت دولت تأمین بودجه می‌شود. امروزه این دانشگاه، مرکزی جامع و پژوهش محور است که ۱۰ شاخه آکادمیک گسترده را پوشش می‌دهد. ۷۵ برنامه کارشناسی، ۱۵ برنامه کارشناسی ارشد و ۳ برنامه دکترا در این دانشگاه ارائه می‌شود. برخی از رشته‌های پرطرفدار این دانشگاه عبارت‌اند از: حقوق، پزشکی، فلسفه، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، علوم کامپیوتر و طراحی.

مؤسسه فناوری هاربین (Harbin Institute of Technology)

مؤسسه فناوری هاربین در سال ۱۹۲۰ تأسیس شد و حدود سی سال بعد به عنوان یکی از ۶ دانشگاه کلیدی چین انتخاب شد. امکانات برجسته آموزشی این دانشگاه، آن را به یکی از بهترین دانشگاه‌های چین تبدیل کرده است. بیش از ۴۰ هزار دانشجو در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند.

مؤسسه فناوری هاربین از پیشگامان عرصه نوآوری در چین است. در حال حاضر این دانشگاه دارای ۲۰ عضو در آکادمی علوم چین و آکادمی مهندسی است. علوم فضانوردی نیز یکی از نقاط قوت این دانشگاه است. این مؤسسه اولین دانشگاه چین بود که موفق به ساخت و پرتاب ماهواره شد. در زمینه بین‌المللی نیز این دانشگاه با مؤسسات بین‌المللی مختلف در ۱۲۵ کشور جهان همکاری می‌کند.

 

بهترین دانشگاه های پزشکی چین

مهمترین ویژگی بهترین دانشگاه های پزشکی چین این است که اساس تحقیقاتی خود را حفظ کرده اند. همچنین برای دانشجویان ایرانی یا هر دانشجوی قاره آسیا، بهترین کشور اقتصادی برای گذراندن دوره MBBS، قطعا کشور چین است. تحصیل پزشکی در چین هزینه بسیار کمتری نسبت به کشورهای آمریکا، انگلیس و کشورهای اروپایی دارد. اگر مزایای تحصیل در این کشور و برترین گزینه های پزشکی در این کشور را نمی دانید، این مقاله را حتما بخوانید.

دانشکده‌های پزشکی چین به دلیل امکانات پزشکی عالی، ارائه‌های بورسیه تحصیلی متعدد و دانشکده پزشکی بین‌المللی و آموزش دیده، توجه جهان را به خود جلب کرده‌اند.

اکثر دانشگاه های پزشکی در چین توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده اند و در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی قرار دارند. در مقایسه با دانشکده های پزشکی در غرب، دانشکده های پزشکی چین شرایط ورود آسان و شهریه کمتری دارند.

علاوه بر این، هزینه های زندگی در چین بسیار کمتر است، بنابراین بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل پزشکی در چین جذب می شوند.

 

بزرگ ترین دانشگاه های پزشکی در چین

 

دانشگاه های معتبر زیادی در کشور چین وجود دارد و شرایط و امکانات بسیار مناسبی برای دانشجویان فراهم شده است. براساس رتبه بندی دانشگاه های چین، بسیاری از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و فناوری ایران هستند. بنابراین دانشجویان ایرانی می توانند بدون نگرانی تحصیلات خود را در این دانشگاه ها بگذرانند.

 

 

اکثر دانشگاه های پزشکی کشور چین دارای کیفیت آموزشی بالایی هستند و رتبه های بالایی را در میان دانشگاه های جهان بدست آورده اند. از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی در کشور چین می توان دانشگاه های پزشکی سیچوان، ووهان، ژنگژو، شیان جیائوتونگ، پکینگ و نانجینگ را نام برد.

رتبه بندی دانشگاه های پزشکی چین

 

 • بسیاری از دانشگاه های پزشکی کشور چین دارای رتبه بندی بالایی هستند. براساس رتبه بندی QS بسیاری از جایگاه های این رتبه بندی متعلق به دانشگاه های چین است.
 • یکی دیگر از رتبه بندی های جهانی به منظور تعیین میزان قدرتمندی و کیفیت دانشگاه ها در جهان، رتبه بندی بریکس است. در این رتبه بندی نیز دانشگاه های چین بیشترین شرکت کننده ها در این رده بندی هستند.

 

 

به همین دلیل، بسیاری از دانشجویان بین الملل، این کشور را برای ادامه تحصیل خود بخصوص در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی انتخاب می کنند.

 

معرفی ۶ تا از  دانشگاههای پزشکی چین

 

دانشگاه های زیادی در چین در زمینه پزشکی قدرتمند و باکیفیت هستند و در لیست بهترین ها قرار دارند. در اینجا صرفا ۶ مورد از آنها را معرفی می کنیم.

دانشگاه جیائوتونگ

 

 

دانشگاه جیائوتونگ در سال ۱۸۹۶ در شهر شانگهای چین تاسیس شده و بعنوان یکی از دانشگاه های مادر در کشور چین محسوب می شود. این دانشگاه دارای بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجو است و یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی چین محسوب می شود. زیرا در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان دارای رتبه ۶۰ جهانی QS قرار دارد.

 

دانشگاه پکینگ

 

دانشگاه پکینگ بعنوان دومین دانشگاه چین در رده بندی های بین المللی قرار دارد. این دانشگاه در شهر پکن واقع شده و در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده است. دانشگاه پکینگ یکی از پیشرفته ترین دانشگاه های پزشکی چین و دارای بزرگترین کتابخانه در بین دانشگاه های آسیایی است.

 

دانشگاه ووهان

 

این دانشگاه دولتی که یکی از دانشگاه های معروف پزشکی در جهان است، بهترین تجهیزات پزشکی را دارد و رتبه های بسیار بالایی را کسب نموده است. دانشگاه ووهان براساس رتبه بندی تاپ یونیورسیتی در رتبه بندی بریکس دارای رتبه ۱۵ و در دانشگاه های قاره آسیا دارای رتبه ۴۵ است.

 

 

دانشگاه ووهان بعنوان یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی چین، بیش از ۳۰۰۰۰ دانشجوی درحال تحصیل دارد.

 

دانشگاه پزشکی سیچوان

 

دانشگاه سیچوان در سال ۱۹۲۸ بعنوان دانشکده پزشکی و دندانپزشکی و پروتز تاسیس شد. این دانشگاه زیرنظر مستقیم وزارت علوم چین مدیریت می شود. معمولا این دانشگاه در جایگاه ممتاز و در رتبه بندی ۱۰ دانشگاه برتر کشور چین قرار دارد.

دانشگاه ژنگژو

 

دانشگاه ژنگژو یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در چین است که در سال ۱۹۵۲ تاسیس شده است. این یکی از دانشگاه هایی است که دانشجویان خارجی زیادی آن را برای تحصیل هدف قرار می دهند.

 

 

پزشکان برجسته بسیاری از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. از آن میان می توان به پروفسور هو دبنگ، پروفسور سان گولیانگ و پروفسور دونگ اشاره است. بیش از ۱۸۰۰ دانشجو از ۸۰ کشور جهان در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

 

نانجینگ

 

دانشگاه پزشکی نانجینگ بعنوان یکی از دانشگاه های جامع در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی در داخل و خارج از این کشور شناخته شده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های چین است. بیش از ۱۳ هزار دانشجوی داخلی و خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 

 

 

مزایای تحصیل در دانشگاه های پزشکی چین

 

بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی به دلایل زیر، چین را انتخاب می کنند:

 • چین یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر اقتصاد است. این کشور فاقد مشکلات امنیتی داخلی است و زیرساخت بسیار مناسبی برای پیشرفت دارد.
 • شهریه دانشگاه های پزشکی در چین بسیار اندک است.
 • دانشگاه های پزشکی زیادی در چین وجود دارد که هزاران دانشجو چه خارجی و چه داخلی می توانند در آن تحصیل کنند. تقریبا تمامی دانشگاه های پزشکی چین در فهرست بین المللی آموزش پزشکی (IMED)‌ قرار گرفته اند.

 

 

 • فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه های پزشکی چین می توانند در آزمون های ملی کشور چین شرکت کرده و پس از پذیرش، در این کشور مشغول به کار شوند.
 • امکانات مناسبی از جمله آزمایشگاه های مدرن و کتابخانه های مجهز و زیرساخت های مناسب آموزشی با شرایط و استانداردهای جهانی در دانشگاه های پزشکی در چین وجود دارد.
 • دانشجویانی که تمکن مالی کافی ندارند، به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی و با اخذ بورسیه های تحصیلی، نگران هزینه های تحصیل و زندگی خود در این کشور نیستند.
 • تدابیر خاصی از سوی دولت چین برای حمایت و حفظ امنیت و آرامش مهاجران تحصیلی درنظر گرفته شده است. دانشجویان بین المللی با بهره مندی از مزیت زندگی در فضایی امن و باثبات می توانند مشغول به تحصیل شوند.

 

 

شرایط بهترین دانشگاه های پزشکی در چین

 

یکی از مهمترین مزایای تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی در چین، پایین بودن هزینه های تحصیل و اعتبار مدارک دانشگاهی است. به همین دلیل، متقاضیان فراوانی از سرتاسر جهان برای تحصیل در این رشته به این کشور سفر می کنند.

برای تحصیل در این کشور در رشته های پزشکی صرفا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • مدرک دیپلم دبیرستان
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس

تحصیل در این رشته حدودا ۵ الی ۶ سال زمان می برد. ازآنجایی که دانشجویان پس از اتمام دوره آموزشی باید کارآموزی خود را در بیمارستان ها و درمانگاه های چین بگذرانند، مهارت به زبان چینی نیز مهم است.

هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی چین حدودا ۷۰ درصد نسبت به تحصیل در آمریکا کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا