دسته‌بندی نشده

تکنیک ژن درمانی برای جلوگیری سرطان

تکنیک ژن درمانی ممکن است به جلوگیری از متاستاز سرطان کمک نماید. مولکول های RNA تنظیم کننده ژنی، می توانند به درمان تومورهای سرطان سینه در مراحل اولیه و قبل از انتشار آن ها، کمک نمایند.
روش درمانی جدید مبتنی بر استفاده از microRNA- مولکول های RNA غیر کد کننده که بیان ژن را کنترل می کنند- برای کنترل متاستاز است. این روش را می توان در کنار شیمی درمانی استفاده نمود.
تنظیم بیان ژن با microRNA به عنوان عامل مهمی در جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی شناخته شده است. محققین جهت شناسایی میکرو RNA هایی که پتانسیل مهار متاستاز را دارند، تحلیل بیوانفورکاتیکی گسترده ای انجام دادند.
تحلیل صورت گرفته، پتانسیل SNP یا همان چندریختی تک-نوکلئوتیدی rs1071738 را بر روی افزایش متاستاز مشخص نمود. این اسنیپ در اتصال دو microRNA، miR-96 و miR-182، تداخل ایجاد می کند. این تداخل سبب جلوگیری از عملکرد دو miRNA در کنترل بیان پروتئین پالادین می شود. پالادین نقش کلیدی در مهاجرت سلول های سرطان سینه دارد و در نتیجه محققین شاهد افزایش متاستاز بودند.
این سلسله وقایع نشان داد با استفاده از miR-96 و miR-182 می توان از متاستاز سلول های سرطانی در مراحل اولیه جلوگیری نمود.
در مرحله ی بعد محققین روشی را جهت رسانش miRNA های مهندسی شده به سلول های سرطانی سینه توسعه دادند. آن ها نانوذرات حاوی miRNA را در داربست هیدروژلی جاسازی نمودند و سپس داربست را در بدن موش قرار دادند.
استفاده از این روش به همراه داروی شیمی درمانی سیسپلاتین سبب کاهش چشمگیری در رشد تومورهای اولیه و همچنین متاستاز آن ها گردید.
نتایج این تحقیق در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا