علوم پزشکیمطالب علمی

مولتیپل اسکلروز MS

اسکلروز مولتیپل(MS)، که در انگلیسی disseminated sclerosis و در فرانسوی  sclerose enplaques نامیده می شود، در بین آسیب پذیرترین بیماریهای عصبی است و از نظر دوره بیماری (مزمن بودن)، شیوع و تمایل آن برای حمله کردن به بالغین از مهمترین بیماریها است. شروع این بیماری معمولا در مرحله سوم یا چهارم زندگی است و تقریبا زنان ۳ برابر مردان مبتلا می شوند.
از نظر کلینیکیMS  از طریق از بین بردن پوشش عصبی (میلین) به عصب بینایی، نخاع و مغز آسیب می رساند. تظاهرات بالینی مختلفی دارد که می توان به: ضعف دستگاه حرکتی، احساس درد سوزنی، اختلال در دید، دوبینی، حرکت غیرارادی چشم، اختلال در فهم کلمات، لرزش، عدم تعادل، اختلال در حسهای عمقی، اختلال در دفع ادرار، فلج قسمتی از اندام تحتانی و تغییر در پاسخهای عاطفی، اشاره کرد.ممکن است در شروع بیماری  MS، تشخیص نامشخص باشد اما به تدریج که میلین اعصاب را از بین می برد و یا عود می کند، تشخیص بیماری کامل می شود.تشخیص از بین رفتن و تحلیل رفتن مغز با MRI  قابل تشخیص است.علت اصلی به تأخیر افتادن تشخیص، دوره پنهانی طولانی بیماری است که حدود ۱ تا ۱۰ سال یا بیشتر طول می کشد.معمولا بیمار تا حدود ۳۰ سال پس از شروع بیماری زنده می ماند و عده کمی در همان ابتدا تلف می شوند. در ابتدا بیمار تقریبا” هیچ گونه علائم پزشکی ندارد اما پس از گذشت چند سال، بیماری بروز می کند. هنوز علت این بیماری مهلک شناخته نشده است! اما نظریه هایی برای پیدایش MS ارائه شده است. یکی از قویترین این نظریه ها این است که یک عفونت ویروسی در دوران کودکی یا مرحله بلوغ باعث این بیماری می شود. ویروسی که تا کنون بر آن تأکید شده است، ویروس تبخال انسانی(HHV6) می باشد. البته ژنتیک را هم در این میان دخیل می دانند.
بیماری MS در مرحله اولیه عود با بهبودی کامل یا تقریباگ کامل همراه است.
اغلب جهت درمان بیماری MS از داروهای کورتیکواستروئید مثل ACTH و پردنیزون استفاده   می شود. معمولی ترین استراتژی تجویز داخل وریدی متیل پردنیزون به مدت ۳ تا ۴ روز است که معمولا” به خوبی مؤثر می باشد، از زمان کاهش نشانه های بیماری، این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود. در صورت پاسخ ندادن به این درمان و عود مجدد، ممکن است تغییر پلاسمای خون مؤثر واقع شود. اخیرا با معرفی چهار روش اصلاحی، غذا و تجویز دارو از طرف(FDA)  به طور نسبتا وسیعی درمانهایی جهت بهبودی و درمان MS به عمل آمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا