اخباراعزام دانشجومنابع ارشدمنابع دکتری

منابع و جزوات آزمون RN پرستاری در کانادا (کتاب و جزوه)

پرستاری در کانادا

گروه آموزشی دکتر نوری منابع , جزوات و کتاب های مورد نیاز شما جهت قبولی در آزمون RN را در دو مجموعه فارسی و انگلیسی فراهم کرده. پیشنهاد می شود ابتدا با مطالعه منابع فارسی آمادگی لازم جهت مطالعه منابع انگلیسی را به دسا بیاورید

منابع فارسی : جزوات تالیفی برای مباحث

داخلی جراحی – پرستاری کودکان – بهداشت جامعه – بهداشت مادران – روانپرستاری -و زبان تخصصی

منابع انگلیسی :

کتاب های saunders

کتاب های N-clex

کتاب های delmar

همه کتاب ها ورژن ۲۰۱۹ می باشند

جهت تهیه منابع با دکتر نوری تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۹۷۸۵۹۸

معرفی رشته پرستاری در کانادا

پرستاری، حرفه ای در حوزه ی مراقبت های بهداشتی است که حوزه تمرکز اصلی آن، مراقبت از افراد، خانواده ها و جوامع کمک به آنها در رسیدن به سلامت و کیفیت زندگی، و حفظ و بازیابی آن می باشد. پرستاران به واسطه ی رویکرد متفاوت مراقبت از بیماران، آموزش و حوزه ی فعالیتشان، از سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی تمایز داده می شوند. بسیاری از پرستاران در حوزه ی دستوری پزشکان، از بیماران مراقبت می کنند و این همان تصویری است که از نقش پرستار به عنوان یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی در جامعه ایجاد شده است. با این حال در بسیاری از مناطق جهان، خود پرستاران با توجه به سطح آموزش خود، ممکن است به صورت مستقل فعالیت نمایند.

 

رشته پرستاری در کانادا

در کانادا، پرستاری حرفه ای به طور کلی در یکی از سه گروه زیر قرار می گیرد.

 • Registered Nurse -RN
 • Licensed Practical Nurse – LPN
 • Registered Psychiatric Nurse- RPN

فقط متخصصان دارای مجوز یا پروانه ی کار از نظام یا انجمن پرستاری یکی از استان های کانادا که قصد اشتغال در آنجا را دارند، می توانند عنوان «پرستار» را کسب کنند. هر استان یا منطقه مقررات مخصوص به خود را دارد که به آنها امکان حمایت از سلامت و امنیت عمومی را می دهد و پرستاران را موظف می کند تا استاندارد ها و الزامات مورد نیاز را برآورده نمایند. هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی، برای اخذ مجوز/ پروانه ی کار برای پرستاران در کانادا وجود ندارد. هر استان فرآیند ارزیابی و نظام پرستاری مجزایی دارد.

– پرستار دارای پروانه کار (Registered Nurse)

پرستارانی که علاوه بر یک دوره ی تحصیلی ۴ ساله در رشته ی پرستاری، امتحان ملی صدور مجوز را نیز می گذرانند، پرستاران دارای پروانه کار (RN ها) نامیده می شوند. پرستاران دارای پروانه کار (یا یک کمک پرستار دارای پروانه ی کار) که تحت نظر یک RN فعالیت می کنند Registered Practical Nurse نامیده می شوند.  برنامه های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه ی تئوری و بالینی در حوزه ی مراقبت های پزشکی و جراحی است.

–  Licensed Practical Nurse یا همان Registered Practical Nurse (در انتاریو)

LPN ها یک دوره ی تحصیلات تکمیلی معمولا دو ساله ی پرستاری را در یکی از کالج های کانادا می گذارنند. این دوره برای LPN های عمومی شامل دستورات تئوری و بالینی در بخش پزشکی و جراحی می باشد. این پرستاران زیر نیز RN ها فعالیت می کنند.

– Registered Psychiatric Nurse / پرستار روانپزشکی دارای پروانه کار

RPN ها یک دوره ی دو سال و نیمه تا ۴ ساله در رشته ی پرستاری روانپزشکی را در سطح کالج یا دانشگاه به اتمام می رسانند. این دوره شامل دستورات تئوری و بالینی در حوزه ی روانپزشکی و پرستاری عمومی می باشد.

* دانشجویان یا پرستاران بین المللی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند باید واجد شرایط اپلای به عنوان یکی از عناوین RN، LPN یا RPN باشند. همه ی دانشجویانی که قبلا برای کار به عنوان پرستار ثبت نام نکرده اند، باید قبل از درخواست برای هر یک از نظام های پرستاری، حسابی برای NNAS ایجاد نمایند. بعد از دریافت نتایج ارزیابی NNAS، نظام پرستاری تعیین می کند که آیا واجد شرایط ثبت نام، ارزیابی های دیگر یا گذراندن برخی دروس دیگر هستید یا نه.

انواع عناوین مدرک پرستاری در کانادا

 • پرستار دارای پروانه کار رسمی (Registered Nurse -RN): دارای مدرک ۴ ساله پرستاری
 • کمک پرستار دارای پروانه کار رسمی (RPN- Registered Practical Nurse): در انتاریو و کبک، دارای دیپلمای دو یا ساله در رشته ی کمک پرستاری
 • کمک پرستار دارای مجوز کار (LPN- Licensed Practical Nurse): در سایر استان های کانادا و ایالت متحده
 • پرستار روانشناسی با پروانه کار (RPN): فقط برای فعالیت در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا و مناطق
 • پرستار بهداشت روان (MHRN): فقط برای فعالیت در انتاریو و کبک
 • پزشک پرستار: یک RN دارای آموزش و گواهی تایید شده که می تواند وظایف بیشتری از جمله نوشتن آزمایش و تفسیر آنها و همچنین تجویز دارو را انجام دهد. این پرستاران را پرستاران ارشد می نامند.

مزایای ادامه تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

 • کسب مدرک معتبر جهانی
 • دانش عمیق در مورد آناتومی و فیزیولوژی انسان
 • آموزش های تئوری و عملی
 • انعطاف پذیری بالای شغلی
 • امکان کار در هر جای جهان ناشی از کسب دانش فراگیر در موسسات کانادایی
 • مشهور بودن دوره های لیسانس پرستاری کانادا در سطح جهانی
 • گذراندن دوره های کارورزی صنعتی
 • راحت بودن اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در کانادا

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

بسیاری از استان های کانادا ترجیح می دهند که RNها، دارای مدرک لیسانس پرستاری باشند. در حال حاضر بسیاری از RN ها با مدرک دیپلمای سه ساله ی کالج مشغول فعالیت در رشته پرستاری هستند. انجمن پرستاری کانادا (Canadian Nurses Association) و کالج های استانی مربوطه این گروه از پرستاران را تشویق می کنند تا ادامه تحصیل داده و مدرک لیسانس خود را اخذ نمایند. در حال حاضر آموزش ۴ ساله برای  پرستاران دارای پروانه کار (RN) در کانادا اجباری است . با این حال برخی دانشگاه های کانادا با ارائه ی دروس در فصل تابستان، دوره ی تحصیلی خود را تسریع می کنند. RN ها می توانند در مقطع ارشد و دکترا ادامه تحصیل بدهند به علاوه با توجه به حوزه ی تحصیلی، Rn ها می تواند به پرستار ارشد یا پرستار با فعالیت های پیشرفته، کمک پرستار دارای پروانه کار تبدیل شوند. کمک پرستاران دارای مجوز کار (prn ها) را نباید با پرستاران روانپزشکی دارای مجوز کار یا با کمک پرستاران با جواز کار (lpn ها) اشتباه گرفت، این کمک پرستاران در کالج ها آموزش می بایند و بعد از دو سال مدرک دیپلما دریافت می کنند.

تحصیلات عالی رشته ی پرستاری در کانادا

در کل کانادا، ۳۲ مدرک ارشد در رشته ی پرستاری و مجموعا ۱۵ مدرک دکترا در بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان، مانیتوبا، انتاریو، کبک و نوا اسکوشیا وجود دارد. برخی از موسسات دوره های آموزش از راه دور در رشته ی پرستاری را ارائه می دهند.

شرایط پذیرش برای تحصیل در رشته ی پرستاری

شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. عموما، داشتن مدرک فارغ التحصیلی از دبیرستان همراه با گذراندن سطح ارشد دروس انگلیسی یا فرانسه، ریاضیات، شیمی، فیزیک و بیولوژی الزامی است.

دانشگاه های برتر پرستاری در کانادا (رتبه بندی سال ۲۰۱۷)

 • دانشگاه تورنتو (رتبه ی ۶ ام جهان)
 • دانشگاه آلبرتا  (رتبه ی ۱۶ ام جهان)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه ی ۲۰ ام جهان)
 • دانشگاه مک مستر (رتبه ی ۲۷ ام جهان)
 • دانشگاه مک گیل (رتبه ی ۳۹ جهان)
 • دانشگاه اتاوا (رتبه ی ۴۰ ام جهان)
 • دانشگاه de Montreal (رتبه ی ۵۱ تا ۱۰۰ ام)
 • دانشگاه کلگری (رتبه ی ۵۱ تا ۱۰۰ ام)
 • دانشگاه وسترن آنتاریو  (رتبه ی ۵۱ تا ۱۰۰ ام)

گروه آموزشی دکتر نوری منابع , جزوات و کتاب های مورد نیاز شما جهت قبولی در آزمون RN را در دو مجموعه فارسی و انگلیسی فراهم کرده. پیشنهاد می شود ابتدا با مطالعه منابع فارسی آمادگی لازم جهت مطالعه منابع انگلیسی را به دسا بیاورید

منابع فارسی : جزوات تالیفی برای مباحث

داخلی جراحی – پرستاری کودکان – بهداشت جامعه – بهداشت مادران – روانپرستاری -و زبان تخصصی

منابع انگلیسی :

کتاب های saunders

کتاب های N-clex

کتاب های delmar

همه کتاب ها ورژن ۲۰۱۹ می باشند

جهت تهیه منابع با دکتر نوری تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۹۷۸۵۹۸

هزینه های تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. شهریه ی رشته ی پرستاری در کانادا با توجه به استان متغیر است

مهاجرت به کانادا به عنوان یک پرستار

در حال حاضر، رشته ی پرستاری جزو مشاغل واجد شرایط از طریق نیروی متخصص فدرال در سیستم اکسپرس اینتری می باشد. کد رشته ی پرستاری در سیستم طبقه بندی ملی مشاغل کانادا ۳۰۱۲ است.  با اینکه کانادا درهای خود را به روی پرستاران آموزش یافته ی بین المللی باز کرده است، مراحل مشخصی وجود دارد که پرستاران برای اینکه بتوانند به محض ورود، کار خود را شروع کنند، باید آنها را انجام دهند. افرادی که می خواهند به عنوان پرستار در کانادا مشغول به کار شوند، باید دارای یکی از عناوین تخصصی همانند LPN، RPN یا RN باشند و شرایط و الزامات اجباری پرستاری در کانادا را برآورده نمایند. سرویس ملی ارزیابی پرستاری (NNAS)، یکی از هیئت های گسترده ی کانادایی است که ارزیابی های اولیه از پرستاران آموزش یافته ی بین المللی (IEN ها) که قصد فعالیت در کانادا را دارند، انجام می دهد. برای استفاده از این سرویس استان و منطقه ی زندگی و کار باید مشخص شود. شرایط ثبت نام در هر استان متفاوت است و افراد باید بر اساس نظام پرستاری استانی کانادا که قصد فعالیت در حرفه ی پرستاری را دارند، ارزیابی شوند. به عنوان یک IEN قبل از اینکه درخواست شما در هر یک از نظام های پرستاری در نظر گرفته شود، باید حساب ایجاد کنید. مرحله ی بعدی تصمیم گیری در مورد موقت یا دائمی بودن اقامت برای تعیین نوع مجوز کار می باشد. برنامه ی نیروی متخصص کبک برای اقامت دائم می باشد. برنامه ی نیروی متخصص فدرال نیز به پرستاران واجد شرایط کمک می کند تا بدون نیاز به یک پیشنهاد شغلی معتبر بتوانند اقامت دائم آنجا را اخذ نمایند. اقامت موقت از طریق یک مجوز کار و یک پیشنهاد شغلی معتبر بدست می آید. قبل از تایید اقامت دائم، مدارک تحصیلی ارزیابی می شوند. بعد از پذیرش مدارک، می توان به عنوان یک پرستار در کانادا ثبت نام کرد و بعد از آن برای یافتن کار پرستاری و مجوز کار اقدام نمود.

شرایط ثبت نام به عنوان یک پرستار دارای پروانه کار (متقاضیان خارجی)

برای فعالیت در حوزه ی پرستاری به عنوان یک پرستار یا کمک پرستار دارای پروانه کار، دانشجویان بین المللی باید دارای گواهی ثبت نام باشند. برای این که واجد شرایط ثبت نام باشند، باید الزامات زیر برآورده شود:

 1. مجوز کار در کانادا
 2. گذراندن دوره ی پرستاری معادل با مدرک لیسانس چهار ساله ی پرستاری (همه ی استان های کانادا) یا دیپلمای کمک پرستاری (فقط استان کبک)
 3. داشتن سابقه ی کار در رشته ی پرستاری قبل از صدور گواهی ثبت نام
 4. گذراندن NCLEX-RN یا CPNRE به ترتیب برای پرستاران و کمک پرستاران دارای پروانه کار
 5. مدارک تسلط بر زبان انگلیسی (یا فرانسه)

پرستاران آموزش یافته ی بین المللی

اگر شما یک پرستار آموزش یافته ی بین المللی در خارج از کانادا هستید، باید دوره های آماده سازی برای ثبت نام به عنوان پرستار را بگذارنید. این دوره ها مهارت های بالینی و دانش مورد نیاز برای برآورده کرن شرایط حرفه ای تنظیم شده از نظام های پرستاری را ارائه خواهند نمود. به محض تکمیل این دوره، تایید اتمام دوره به عنوان مدرک واجد شرایط بودن به نظام پرستاری مد نظر ارسال می شود.

حقوق پرستاران در کانادا

با توجه به جدیدترین آمار، بالاترین میانگین دستمزد ساعتی برای این رشته در شهر ادمونتون، آلبرتا معادل با ۴۱٫۹۰ دلار و پایینترین میانگین دستمزد در شهر مونترآل کبک با ۲۹٫۰۰ دلار در ساعت می باشد. درآمد سالیانه ی پرستاری در کانادا بین ۶۵,۰۰۰ تا ۷۵,۰۰۰ دلار متغیر است.

وظایف پرستاران در کانادا

 • ارزیابی بیمار به منظور تعیین مداخلات صحیح پرستاری
 • مدیریت داروها و درمان
 • انجام یا نظارت بر تجهیزات و وسایل پزشکی
 • کمک به جراحی و سایر روال های پزشکی

نظام های پرستاری استان های مختلف کانادا

برای مشاهده ی جزئیات شرایط مورد نیاز هر استان می توانید به وبسایت های مجزای نظام پرستاری هر استان مراجعه نمایید.

 • بریتیش کلمبیا (College of Registered Nurses of British Columbia )
 • آلبرتا (College of Licensed Practical Nurses of Alberta)
 • ساسکاچوان (Saskatchewan Polytechnic)
 • مانیتوبا (College of Licensed Practical Nurses of Manitoba)
 • انتاریو (College of Nurses of Ontario)
 • جزیره پرنس ادوارد (Holland College)
 • نیوبرانزویک (Association of New Brunswick Licensed Practical Nurses)
 • نوا اسکوشیا (College of Licensed Practical Nurses of Nova Scotia)
 • نیوفاندلند و لابرادور (College of Licensed Practical Nurses of Newfoundland and Labrador)
 • کبک (Ordre des infirmières et infirmiers du Québec)

 

انواع رشته های پرستاری در مهاجرت به کانادا پرستار 

در کانادا، پرستاری حرفه ای به طور کلی در یکی از سه گروه زیر قرار می گیرد.

 • Registered Nurse
 • Licensed Practical Nurse
 • Registered Psychiatric Nurse

هیچ فرآیند جامعی در سطح ملی، برای اخذ مجوز/ پروانه ی کار برای پرستاران در کانادا وجود ندارد. هر استان فرآیند ارزیابی و نظام پرستاری مجزایی دارد.در ادامه سه گروه پرستاری را توضیح می دهیم ( مهاجرت به کانادا پرستار )

۱- پرستار دارای پروانه کار (Registered Nurse)

به فردی پرستار دارای پروانه یا Registered Nurse یا به اختصار RN  می گویند که شرایط زیر را داشته باشد :

 1. پرستار دوره ۴ ساله تحصیلی را گذرانده باشد
 2. در امتحان ملی صدور مجوز قبول شود

 

رستاران دارای پروانه کار (یا یک کمک پرستار دارای پروانه ی کار) که تحت نظر یک RN فعالیت می کنند Registered Practical Nurse نامیده می شوند.

 برنامه های تحصیلی این پرستاران شامل برنامه ی تئوری و بالینی در حوزه ی مراقبت های پزشکی و جراحی است.

۲-  Licensed Practical Nurse یا همان Registered Practical Nurse 

LPN ها یک دوره ی تحصیلات تکمیلی معمولا دو ساله ی پرستاری را در یکی از کالج های کانادا می گذارنند. این دوره برای LPN های عمومی شامل دستورات تئوری و بالینی در بخش پزشکی و جراحی می باشد. این پرستاران زیر نیز RN ها فعالیت می کنند.

۳- Registered Psychiatric Nurse / پرستار روانپزشکی دارای پروانه کار

RPN ها یک دوره ی دو سال و نیمه تا ۴ ساله در رشته ی پرستاری روانپزشکی را در سطح کالج یا دانشگاه به اتمام می رسانند. این دوره شامل دستورات تئوری و بالینی در حوزه ی روانپزشکی و پرستاری عمومی می باشد.

این مطلب را هرگز از دست ندهید : حقوق پرستار در کانادا

مهاجرت به کانادا پرستار  از طریق تحصیل 

ممکن است مهاجری قصد داشته باشد به عنوان دانشجو رشته پرستاری به کانادا مهاجرت کند ( مهاجرت به کانادا پرستار ) در این صورت باید بدانید مدرک پرستاری از کانادا دارای یک سری امتیازات مثبت است از جمله

 •  مدرک شما در سطح بین المللی معتبر است
 • دانش عمیق در مورد آناتومی و فیزیولوژی انسان
 • آموزش های تئوری و عملی در سطوح پیشرفته
 • امکان کار در هر جای جهان ناشی از کسب دانش در بالا ترین سطح و معتبر ترین دانشگاه های دنیا
 • مشهور بودن دوره های لیسانس پرستاری کانادا در سطح جهانی
 • گذراندن دوره های کارورزی صنعتی
 • راحت بودن اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی در کانادا
بخوانید : مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

نکته مهاجرت پرستار به کانادا

مهاجرت به کانادا پرستار : قطعا کانادا برای پرستاران یکی از بهترین کشورهای دنیا است اما همین یک دلیل نباید تمام فکر و ذهن هر آدمی را به خود مشغول کند مهاجران باید تمام جنبه های زندگی را مورد بررسی قرار بدهند چون شغل شما تمام زندگی شما نخواهد بود.

بگذارید با مثالی که در مطالب قبل زده ایم موضوع راروشن تر کنیم

شما تصور کنید می خواهید به یک سفر تفریحی دو روزه در داخل کشور بروید مثلا قرار است دو روز برای استراحت بروید دریا کنار در شمال ایران قبل از سفر چکار می کنید ؟

 1. حتما می دانید از کدام مسیر می خواهید بروید
 2. حتما می دانید با چه وسیله نقلیه ایی قصد سفر دارید
 3. حتما میدانید چقدر قرار است هزینه کنید
 4. حتما میدانید شب کجا خواهید ماند
 5. حتما برنامه ریزی قبل از سفر انجام می دهید هر چند این سفر کوتاه کم هزینه و داخلی باشد

حالا سفر شمال را با مهاجرت مقایسه کنید !

مهاجرت یکی از بزرگ ترین تصمیماتی است که هر فرد در زندگی می تواند بگیرد چرا که بسیار هزینه بر است و به زمان زیادی احتیاج دارد در این راه باید خیلی خیلی سخت کوش بود و تقریبا می توان گفت هر مهاجری باید از صفر شروع کند .

 

گروه آموزشی دکتر نوری منابع , جزوات و کتاب های مورد نیاز شما جهت قبولی در آزمون RN را در دو مجموعه فارسی و انگلیسی فراهم کرده. پیشنهاد می شود ابتدا با مطالعه منابع فارسی آمادگی لازم جهت مطالعه منابع انگلیسی را به دسا بیاورید

منابع فارسی : جزوات تالیفی برای مباحث

داخلی جراحی – پرستاری کودکان – بهداشت جامعه – بهداشت مادران – روانپرستاری -و زبان تخصصی

منابع انگلیسی :

کتاب های saunders

کتاب های N-clex

کتاب های delmar

همه کتاب ها ورژن ۲۰۱۹ می باشند

جهت تهیه منابع با دکتر نوری تماس بگیرید ۰۹۱۲۲۹۷۸۵۹۸

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

 1. با سلام تا چه سنی یک پرستار باوجودامتیاز آیلتس ۷ و قبولی در امتحان Rn در کانادا پذیرفته می شه ، با سابقه کار بیش از سی سال در ایران، یا امکانی وجود نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا