دسته‌بندی نشده

سندرم تخمدان پلی‏کیستیک Polycystic Ovarian Syndrome

این موضوع یعنی نقص تجمع تخمک‏ها در تخمدان، یکی از نقص‏های سیستم تولید مثلی بانوان است که در ۵ تا ۱۰ درصد خانمها اتفاق می‏افتد. (PCO) را به عنوان یک نقص می‏دانند و نه یک بیماری. در اصل یک واکنش بدن (خانمها) در مقابل مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرینی‏جات است. پیگیری این موضوع همان قدر که مهم و حیاتی است، می‏توان گفت که اصلا جای نگرانی نیست.
همانطور که می‏دانید در هر ماه ۲۰ عدد تخمک در داخل تخمدان آماده بلوغ می‏شود ولی فقط ۱ عدد ازآنها بر همه غالب شده و از تخمدان خارج و به لوله فالوپ می‏رود تا آزاد شود و اما در مورد (PCO) چه اتفاقی می‏افتد؟
به صورت طبیعی، مصرف قند باعث تحریک پانکراس شده تا انسولین ترشح کند. ولی طی چرخه‏های فیزیولوژیکی بدن، مصرف مقدار زیاد و بیش از حد، قند به صورت چربی در بافتها ذخیره می‏شود و چاقی پیش می‏رود. حال این نکته حائز اهمیت است که تجمع چربی اطراف سلولها مانع از این می‏شود که انسولین به سلولها رسیده در نتیجه، کار باز کردن کانال عبوری گلوکز به داخل سلولها با مشکل مواجه می‏شود. تجمع قند در خون باعث شروع دیابت (نوع ۲) است.
از طرف دیگر زیادی تجمع قند در بانوان بر روی تخمدانها اثر گذاشته و تخمدانها ازخود واکنش نشان می‏دهند و شروع به تولید هورمون مردانه یا (آندروژن) می‏نمایند. این موضوع زیاد خوش آیند نیست، زیرا آندروژن مانع از آزاد شدن تخمک از تخمدان شده و در نتیجه تخمکها در تخمدان تجمع کرده و حالت رشته تسبیح به خود می‏گیرد (این موضوع درعکس سونوگرافی مشخص است). وقتی تخمکها آزاد نشوند پس جسم زردی (باقیمانده کیسه نگه دارنده تخمک) هم تولید نمی‏گردد. وقتی جسم زردی تولید نشود پس هورمون پروژسترون هم تولید نمی‏شود. مسلماً بدون حضور پروژسترون تنظیم چرخه قاعدگی بهم خورده و خونریزی‏های بدون نظم بوجود می‏آید. ادامه این موضوع در آینده باعث ناباروری و سرطان تخمدان می‏شود.

علائم

۱) آکنه و جوشهای چربی زیاد.
۲) رشد بیش از حد موها در صورت و سینه.
۳) اضافه شدن وزن.
۴) درد در ناحیه پشتی و لگن خاصره.
۵) شروع علائم دیابت نوع دوم.
۶) فشار خون و تنگی نفس.
۷) قهوه‏ای و تیره شدن پوست در نواحی گردن، بازوها و ساعد و همینطور در سینه.
۸) افزایش چربی (کلسترول) خون.
۹) مشکلات تخمک گذاری ماهانه.

 روشهای درمانی متعددی برای این موضوع پیشنهاد شده که شامل موارد زیر است:

۱) مهمترین و اصلی‏ترین موردی که می‏توان اشاره کرد رژیم غذایی بدون قند است. منظور از رژیم غذایی بدون قند این نیست که کلاً مصرف قند متوقف شود! نه، زیرا بدن برای سوخت و ساز احتیاج به قند دارد. برای این موضوع پزشکان توصیه به مصرف غذاهایی می‏کنند که سرعت جذب قند آنها در بدن پائین است (low Glycemic Index). برای اطلاع از لیست اینگونه غذاها به آدرسهای زیر مراجعه نمایید:
http://holisticonline.com/remedies/weight/weight_diet-Low-GI-foods.htm
http://www.southbeach-diet-plan.com/lowglycemicfoodlist.htm
۲) ورزش کردن باعث از بین رفتن چربیهای زائد بدن می‏شود و گلوکز به راحتی جذب سلولها شده و مشکلات (PCO) را به مرور از بین می‏برد.
موارد ذیل حتما باید تحت کنترل و دستور پزشک باشد:
۳) مصرف قرص (مِت فورمین) یا (گلوکوفاژ) که برای درمان نوع دوم دیابت که براثر چاقی بروز می‏کند، تجویز می‏شود. مِت فورمین کنترل کننده انسولین برای رفع زیادی گلوکز خون است. این موضوع کمک می‏کند تا تولید تستسترون یا همان آندروژن کاهش پیدا کرده و مجددا تخمک گذاری بعد از چند ماه برگردد. درضمن سرعت رشد موها را نیز کاهش می‏دهد.
۴) مصرف قرص (کلومیفن یا کلومیفن سیترات)، این دارو تخمک گذاری را تحریک کرده و باعث رها شدن چندین تخمک می‏شود. در بانوان متاهل به دلیل آزاد شدن چند تخمک همزمان، موارد دو قلو یا چند قلو مشاهده شده است.
۵) تزریق هورمون (FSH) که کمک به رشد، بلوغ و نهایتا آزاد سازی تخمکها می‏کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا