مطالب علمی

دی هیدروتستسترون یا DHT

دی هیدروتستسترون یا DHT فرمی از تستسترون است که برای تکامل جنسی جنس مذکر ضروری است. این هورمون در غده پروستات، فولیکول مو و غدد آدرنال توسط آنزیم ۵-آلفاردوکتاز از تستسترون ایجاد می شود. درواقع متابولیتی از تستسترون است که از لحاظ بیولوژیک فعال بوده و به کلاسی از هورمون‌ها که آندروژن نامیده می شوند تعلق دارد.
آندروژن‌ها بخشی از بیولوژی جنسی هستند و مسئول تحریک و کنترل، ایجاد و حفظ صفات مردانه می‌شوند. DHT سه برابر قویتر از تستسترون است و تستسترون نیز ۵ تا ۱۰ برابر قویتر از آندروژن‌های جنسی آدرنال عمل می‌کند.با افزایش سن با وجود کاهش میزان تستسترون میزان DHT ثابت باقی می ماند و یا ممکن است افزایش یابد،میزان افزایش یافته DHT میتواند منجر به مشکلاتی از قبیل ریزش مو و اختلال عملکرد پروستات شود.  در حالیکه DHT عمدتا بواسطه نقش آن در ایجاد الگوی ریزش موی مردانه مشکلات پروستات شناخته می شود ولی بر مردانه شدن و کاهش اثرات استروژن در مردان نیز نقش حیاتی دارد و باید مدنظر قرار گیرد.
به علاوه سطح تستسترون و DHT  درمردان و زنانی که تحت درمان با تستسترون قرار می گیرند باید به طور مداوم بررسی شود تا در محدوده مناسب باشد. افزایش سطح DHT در زنان نیز می تواند سبب ریزش مو گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا