میکروبیولوژی

دستورالعمل تهیه نمونه مایع منی برای بررسی کیفیت و شمارش اسپرم

کلیات
این تست برای بررسی مواردی مانند ناباروری، بررسی بیمار پس از عمل وازکتومی، تشخیص آزواسپرمی و اولیگواسپرمی به کار می­رود.
توصیه‌‌‌‌‌های قابل ارایه به بیماران

  • نمونه باید پس از سه تا پنج روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه‌‌‌‌‌هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع‌آوری شوند، برای انجام آزمایش مناسب نیست.
  • وجود تب در خلال سه روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله‌‌‌‌‌ها در مردان (وازکتومی) باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله‌‌‌‌‌ها انجام شود و در طی ۴۸ ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.
  • از ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی تمیز، خشک و با دهانه گشاد استفاده کنید که در دمایی حدود دمای اتاق و معمولی قرار داشته باشد و ضمنا فاقد ترکیبات دترجنت یا سایر مواد سمی‌ باشد.
  • به دلیل آنکه مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی با این آزمایش تداخل ایجاد می­کند لطفا در صورت مصرف دارو در زمان انجام آزمایش با پزشک معالج خود مشورت نمایید.
  • روش نمونه­گیری: از طریق تحریک مصنوعی بدون استفاده از کاندوم و کرم چرب کننده و بدون استفاده از صابون و با دست کمی‌ نمناک تهیه ‌گردد. نمونه نباید در کاندوم گرفته شود چون کاندوم دارای مواد اسپرم کش می­باشد. در صورت نمونه‌گیری در طی مقاربت و با استفاده از یک وسیله جمع‌آوری منی (Silastic Condom-Type Seminal Pouch )، کیفیت نمونه بهتر است.
  • باید تمامی‌ نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود، زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار داده شود، باعث حصول نتیجه غیر واقعی خواهد شد
  • در صورتی­که نمونه در منزل گرفته شود، لازم است در کمتر از ۲۰ دقیقه و در دمای نزدیک به درجه حرارت بدن (۳۷ درجه) به آزمایشگاه ارسال شود. این کار با گرفتن ظرف در دست فرد امکان­پذیر است.
  • ساعت انجام نمونه­گیری را بر روی ظرف ثبت کنید.

حجم نمونه
باید تمامی ‌نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود.
شرایط نگه­داری نمونه و نحوه انتقال
از قرار دادن نمونه در دماهای کمتر از صفر درجه و بالاتر از ºC40 خودداری شود و تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه، در دمای نزدیک به حرارت بدن (ºC37) نگه­داری شود (مثلا می­توان ظرف را در داخل مُشت نگه­داشت).
ملاحظات ایمنی
ظرف حاوی نمونه باید با رعایت اصول ایمنی و بهداشتی به آزمایشگاه منتقل گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا