میکروبیولوژی

استرپتوکوک پنومونیه و واکسن کونژوگه پنوموکوک

Streptoccoc Pneumonie & Pneumococcal Conjugate Vaccine

 
استرپتوکوک پنومونیه S.P اولین بار در سال ۱۸۸۱ توسط لویی پاستور کشف شد. یک میکروارگانیسم گرم مثبت است که دارای ۹۰ نوع سروتایپ می باشد و کپسول پلی ساکاریدی آن دارای ویرولانس و زهرآگینی شدیدی است که آنتی بادی مخصوص آن می تواند انسان را در مقابل بیماری مصون نماید.
در سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۵/۱۴ میلیون حادثه بیماری پنوموکوکی را گزارش کردند که ۸۲۶۰۰۰ هزار نفر آن بچه های بین ۱ ماه تا ۵۹ ماه بودند و بیماری های مختلف پنوموکوکی در بچه های کمتر از ۲ سال بیشتر شایع است و در کشورهای در حال توسعه نیز زیر ۲ سال را گزارش کردند.
Pneumococcal Conjugate Vaccine
PCV
واکسن کونژوگه پنوموکوک عبارت از واکسنی که افراد را به ویژه شیرخواران و کودکان و افراد بزرگسال را در مقابل بیماری مصون
می نماید. واکسن پنوموکوک بیشتر سروتایپ هایی را که ایجاد بیماری می نمایند پوشش می دهد.
سه نوع واکسن کونژوگه پنوموکوکی موجود است که عبارتند از:

  • نوع Pcv7
  • نوع Pcv10
  • نوع Pcv13

یک نوع واکسن غیرکونژوگه دیگری وجود دارد به نام PPV23 که در بچه های پرخطر و بزرگترهایی که برای گرفتن بیماری پنوموکوک مساعد هستند به کار می رود و برای بچه های زیر دو سال توصیه نشده است. اصولاً واکسن پنوموکوک را در بعضی کشورها به نام Prevnar می نامند.
PCV7 : واکسن پنوموکوک نوع ۷ را که heptavalent vaccine نیز می نامند دارای هفت نوع سروتایپ از قند کپسول سلولی میکروب پنوموکوک ساخته شده که با پروتئین های میکروب دیفتری کونژوگه شده و توسط کارخانجات وایت wyeth آمریکا که توسط کارخانجات فایزر خریداری شده ساخته شده است. در گذشته آمریکا برای تمام بچه های زیر ۲ سال و سپس در بچه های بین ۲۴ ماه تا ۵۹ که نسبت به عفونت های پنوموکوکی حساس بوده و واکسینه نشده بودند به کار برده شد.
Synflorix (PCV10)
این واکسن به نام decavalent vaccine که توسط کارخانجات Glaxo SmithKline ساخته شده نامیده می شود و نسبت به نوع Pcv7 پیشرفته تر است. این واکسن در سال ۲۰۰۹ ساخته و تولید شد و از ده نوع سروتایپ استرپتوکوک پنومونیه درست شده که با ناقل پروتئین کونژوگه شده و در اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. این واکسن در ژانویه ۲۰۰۹ برای مصرف ساخته شد و در مارس ۲۰۰۹ به نام  Synflorixبه بازار عرضه شد.
(Pcv13) Prevnar
اولین بار توسط کارخانجات فایزر آمریکا fizer آمریکا تولید و آن را tridecavalent vaccine که دارای ۱۳ نوع سروتایپ پنوموکوک می باشد و هرکدام از آنها با ناقل پروتئین دیفتری کونژوگه شده است. این واکسن اول مورد تایید آمریکا قرار گرفته و سپس در ۲۴ فبریه ۲۰۱۰ مورد تایید FDA قرار گرفت و سپس در آگوست ۲۰۱۴ توسط CDC برای بچه ها و افراد ۵۰ تا ۶۵ سال توصیه شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا